„Czego pragną kobiety” Daniel Bergner [recenzja]


czego-pragna-kobiety-o-kobiecym-pozadaniu-w-przelomowych-badaniach-seksuologow-b-iext28253716Moja ocena – 90%

Jednym z moich ulubionych filmów jest „Czego pragną kobiety” z Melem Gibsonem i Helen Hunt. Najbardziej podobała mi się scena, kiedy Mel wyznaje w pubie Helen jakie to szczęście, że spotkał kobietę, która mówi co myśli. Trafiając na książkę „Czego pragną kobiety?” Daniela Bergnera zastanawiałam się, czy choć trochę uzyskamy odpowiedź na pytanie, czego chcą kobiety.

Jako kobieta jestem żywo zainteresowana, co też nauka ma do powiedzenia w kwestii postrzegania różnych rzeczy przez nas. Bo a nuż wpadnie na jakąś głupotę, a mężczyźni przekonani „licznymi” badaniami dojdą do wniosku, że właśnie tak od dzisiaj należy z kobietami postępować. Książka Bergnera koncentruje się tylko na jednym aspekcie pragnień kobiet, a mianowicie ich seksualności.

Początkowo sądziłam, że jest to książka opisująca badania Daniela Bergnera na temat kobiecego pożądania. Myliłam się. Książka opisuje ostatnie badania jakie miały miejsce w tej tematyce, okraszone wypowiedziami kobiet zarówno badaczek jak i badanych. W książce znalazło się również miejsce, na postrzeganie przez świadek akademicki badań związanych z kobiecą seksualnością.

Przedstawione badania w książce, koncentrują się na postrzeganiu pragnień kobiet, tego jak są one odbierane przez same kobiety oraz jak ich pragnienia postrzegane są przez społeczeństwo. Nie było dla mnie wielkim zaskoczeniem, że postrzeganie tego aspektu jest inne w przypadku społecznym i indywidualnym. Zaskoczyło mnie natomiast, jak bardzo kultura i normy społeczne mogą być zakorzenione w psychice kobiet, do tego stopnia, że ignorują sygnały wysyłane przez własne ciało. Jednym z ciekawszych badań jakie były opisane w książce dotyczyły wyboru partnera i ich ilości na tzw. szybkich randkach. Wystarczyło, że organizatorzy zamienili role, aby to kobiety musiały przesiadać się od partnera do partnera, aby zamieniły się również postrzeganie ról społecznych.

Niektórzy mogą odebrać książkę Bergnera jako jeszcze jedną próbę ataku na świętą instytucją małżeństwa poprzez pokazanie kobietą, że mogą mieć inne pragnienia niż sypiać tylko z jednym facetem przez całe życie. Nie taki jest zamysł tej publikacji. Powstała ona, aby zapoznać szersze grono z wynikami badań które powinny być ciekawe dla obu stron. Jednak po jej przeczytaniu mam wrażenie, że jest to temat niewygodny zarówno dla mężczyzn, którzy chcieli by żyć w przekonaniu, że kobiety genetycznie mają zakodowane, związać się tylko z jednym partnerem. Jak i dla kobiet, bo przecież społecznie nie jest dobrze postrzegane, jeżeli kobieta nie wykazuje zainteresowania wyjściem za mąż i uwiciem „gniazdka” dla przyszłego potomka, a jeszcze mówić o tym głośno. A przecież kobiety mogą mieć też inne pragnienia.

Tym bardziej jest to lektura warta polecenia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje książek. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s