Poradniki dla piszących


Od dzieciństwa czytam książki, kiedy byłam na studiach doszłam do wniosku, że sama chciałabym spróbować swoich sił w pisaniu. Tutaj jednak pojawiły się pierwsze schody, bo niby jak: stworzyć bohaterów, opisać fabułę, która chodzi po głowie. Zaczęłam szukać na rynku wydawniczym pomocy i znalazłam. Okazuje się, że książek o tym jak pisać jest całkiem sporo.

09102016366

Jestem pewna, że książki, które zaprezentowałam powyżej nie stanowią wszystkich, które na rynku się ukazały. Rodzi się natomiast pytanie, czy jest sens i potrzeba wszystkie poradniki przeczytać. W niniejszym cyklu postaram się omówić, książki które przeczytałam.

09102016367Cykl chciałabym zacząć przekornie od satyry na proces twórczy i pisarzy jako takich, czyli „Pisarz w 10 lekcjach” Phiippe Segur. Jest to opowieść o grafiku, który wie, że zostanie sławnym pisarzem i robi wszystko, aby swoje marzenie urzeczywistnić. Przy czym  nie zrażają go żadne przeciwności, ani druzgocząca recenzja, ani brak zainteresowania ze strony czytelników. Książka pokazuje żywot pisarza od wewnątrz. Główny bohater zachowuje się zgodnie ze swoim, wyobrażeniem o tym, jak powinien zachowywać się sławny pisarz. I tak np. dostając list od wydawnictwa, najpierw przez kilka minut stroi miny przed skrzynką pocztową, aby mieć pewność, że sąsiad, który ewentualnie mógłby go podglądać w tamtym momencie na pewno zrozumie, że dostał bardzo ważny list.

Książka jest podzielona na 10 lekcji: powołanie, pisanie, rękopis, wydawca, prasa, salon książki, telewizja, nagrody literackie, czytelnicy i sukces. I tak w lekcji 3 pt. rękopis dowiadujemy się, z jakim entuzjazmem pisarz przyjmuje kolejne odmowy, ponieważ sukcesem jest sam fakt, że wydawca napisał do niego list, w którym radzi zwrócić się do kogoś innego.

Książka jest satyrą na pisarzy, szczególnie tych początkujących, która pokazuje jak wyobrażenia na temat pisania, napisania i wydania książki mijają się z rzeczywistością. Przez sytuacje komiczne pokazuje, że pisanie jest procesem żmudnym i wymagającym, a natchnienie jest dopiero początkiem. Humor w powieści przypadł mi do gustu i przyjemnie się czytało o zmaganiach pisarza z rzeczywistością i jego upór oraz determinacja, aby tej rzeczywistości nie przyjmować do wiadomości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pisarstwo i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s