„Szwecja czyta. Polska czyta.” Katarzyna Tubylewicz, Agata Diduszko-Zyglewska [recenzja]


szwecja-czyta-polska-czytaKiedy pierwszy raz zobaczyłam książkę „Szwecja czyta. Polska czyta.” pomyślałam, że tylko osoby, które pracują w branży związanej z książkami sięgną po tę pozycję. Za drugim razem, kiedy książka wpadła mi w oko zastanowiłam się, co ja jako zwykły czytelnik mogłabym się z niej dowiedzieć i czy ta wiedza jest mi do czegokolwiek potrzebna. Za trzecim razem książkę nabyłam, ponieważ znalazłam w sieci opinię, że książka budzi w czytelniku uczucie frustracji. Postanowiłam sprawdzić.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza opowiada o zwyczajach czytelniczych jakie panują w Szwecji, następnie mamy rys historyczny czytelnictwa w obydwu krajach, ostatnia część opisuje zwyczaje czytelnicze jakie panują w Polsce.

Zacznijmy od rysu historycznego, który ukazuje tradycję czytelnictwa w Szwecji. Narodziła się ona w XVIII w., kiedy każdy obywatel miał za zadanie samodzielnie czytać Biblię do czego też namawiał Kościół. Później były kółka czytelnicze i towarzystwa czytelnicze, jako forma rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Należy podkreślić, że takie kółka działały również na wsi. A jak to wyglądało w Polsce? Różnego rodzaju akcje jeszcze w XIX w., aby niczego nie czytać, ponieważ czytanie jest podstępną próbą rusycyzacji polskiego społeczeństwa (ujmując rzecz w uproszczeniu).

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę, to boom czytelniczy w ostatnich latach na szwedzkie kryminały. W tym kontekście możemy mówić o dobru narodowym jakim w Szwecji są pisarze. Jednak nie ma się co dziwić biorąc pod uwagę fakt jak wielki odsetek społeczeństwa uczy się w Szwecji pisać. Polska na tym polu dopiero raczkuje. Powstają pierwsze studia z kreatywnego pisania i kursy, które mają nauczyć podstaw fachu. Trzeba też zauważyć, że nasi rodzimi pisarze również zaczynają być tłumaczeni na języki obce. Jednak nie mamy w Polsce jeszcze takiego sposobu myślenia jak w Szwecji, który zakłada, że im więcej osób pisze tym większa szansa, że ktoś stworzy międzynarodowy bestseller.

Kolejną różnicą są biblioteki, które w Szwecji są naturalnym miejscem spotkań. W nich mają miejsca kluby dyskusyjne, można posłuchać muzyki, nauczyć się korzystać z komputera, ale też wypożyczyć książkę. Książkę nie tylko w rodzimym języku, ale tez w językach mniejszości narodowych. Natomiast stan bibliotek w Polsce, no cóż jest to kwestia do społecznej dyskusji. Najgorsze jest stanowisko osób odpowiedzialnych za biblioteki, które uważają, że w dobie komputerów biblioteki nie są już potrzebne. Z drugiej strony powstają programy typu Infrastruktura Bibliotek czy Narodowy program rozwoju czytelnictwa, w ramach którego dofinansowuje się biblioteki szkolne.

Następnie mamy społeczeństwo. W Szwecji są sceny literackie, dyskusje, akcje promujące czytelnictwo, projekty więzienne pt. „poczytaj mi tato”. W Polsce mamy Targi książki, Festiwale Literackie oraz dyskusję nad wprowadzeniem ustawy o stałej cenie książki. Z drugiej strony zastępujemy wypracowania na języku polskim testami z przeczytanej lektury, która nie wymusza na uczniach żadnej refleksji nad przeczytanym tekstem.

Oczywiście możemy narzekać, że coraz mniejszy odsetek społeczeństwa czyta. Jednak pracowałam w kilku miejscach i zawsze znajdowały się osoby, które czytały książki, dyskutowały o nich, wymieniały się tytułami, dawały sobie książki w prezencie. Dlatego też nie popadam w defetyzm i wierzę, że przy odpowiedniej promocji czytelnictw Polska może być krajem, gdzie większość obywateli czyta.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Recenzje książek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s